Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community

Go Back   Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community > Main Forums > The Off Topic Forum
Register Forum Rules FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08-03-2016, 11:04 PM   #81
Sylvanfan
Appealing my suspension
 
Sylvanfan's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: Just outside Enemy Lines
Exp:
Default

Last week Superstore had ice cream on sale for $2.98 for a Breyers 1.66 litre tub. I bought 60 of them. So the next two months cost me $178.20 and I likely wont be around to worry about day 61.
__________________
"Some guys like old balls"
Patriots QB Tom Brady
Sylvanfan is online now   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to Sylvanfan For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 07:42 AM   #82
Reaper
Franchise Player
 
Reaper's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: I'm right behind you
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Sylvanfan View Post
Last week Superstore had ice cream on sale for $2.98 for a Breyers 1.66 litre tub. I bought 60 of them. So the next two months cost me $178.20 and I likely wont be around to worry about day 61.
Is it ice cream or frozen dessert?
__________________
Don't fear me. Trust me.
Reaper is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Reaper For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 07:50 AM   #83
calgarygeologist
Franchise Player
 
Join Date: Dec 2013
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Sylvanfan View Post
Last week Superstore had ice cream on sale for $2.98 for a Breyers 1.66 litre tub. I bought 60 of them. So the next two months cost me $178.20 and I likely wont be around to worry about day 61.
It would be awesome to see someone eat a tub of ice cream per day. I would be impressed.
calgarygeologist is online now   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 07:51 AM   #84
Peanut
First Line Centre
 
Join Date: Oct 2006
Location: Fantasy Island
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Reaper View Post
Is it ice cream or frozen dessert?
A critical distinction.
__________________
comfortably numb
Peanut is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 07:53 AM   #85
Reaper
Franchise Player
 
Reaper's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: I'm right behind you
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Peanut View Post
A critical distinction.
One melts; one doesn't.
__________________
Don't fear me. Trust me.
Reaper is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 10:07 AM   #86
Lubicon
Franchise Player
 
Join Date: Jun 2015
Exp:
Default

$1000-1100 / month groceries plus probably $100 or so at restaurants. Family of 4 and dining out usually consists of Subway or something similar when we are on a road trip and not at home for dinner or lunch. I drink the office swill for coffee and bring my own lunch.
Lubicon is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 10:20 AM   #87
DoubleF
Franchise Player
 
DoubleF's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by GGG View Post
I think you can meat your caloric needs at $100 per month.

The secret is Potatoes. At 50 cents per pound and 77 calories per 100 grams gives you 7 calories per penny. So at 2000 Calories per day it's $2.85 worth of Potatoes. That leaves you with about $14 per month to spend on things other that Potatoes. Now if you can find Potatoes at 30 cents a pound which you can occasionally do and things start look okay because then you are only spending $50 per month on Potatoes and have $50 for other things.

I ate like this for a month to see if I could do it and I was full. I got Carrots Apples and a jar of peanut butter and some bread in addition to the potatoes to spice it up a bit. I also spent on butter
I did something similar. $4/day or $2 per meal seems more realistic looking back. I'm quite sure I wasn't actually at $3 a day or around $100 per month because I'd splurge on something random. I didn't do this for an entire month though and often did this due to laziness. I'd cook in volume cheaply and just spoon leftovers for the week.

Spoiler!


Another variation of this was feeding 3 guys 1 meal a day 5 days a week while we were doing study break. I did this 2 times.
Spoiler!


Other recipes I think can sit around the $2 per meal range if done in volume:

Perogie sauce on rice:
Spoiler!

Chili on rice - 10 servings?
Spoiler!


Corn sauce on rice - w/ or w/o meat
Spoiler!


Spicy cream ramen rice
Spoiler!


KD on occasion can be acquired for a buck a box. If a box or two can fill you up, it's a nice change on occasion. $1-2 per meal

A huge problem with the cost per meal part is that it doesn't take into account how much a person actually eats. You could eat two meals in one go on occasion. Above also doesn't take into account "vitamins and nutrition needs" but at that price point... it's hard.
DoubleF is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 10:37 AM   #88
FlamingHomer
Powerplay Quarterback
 
FlamingHomer's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Republic of Panama
Exp:
Default

Deer balls are very inexpensive. They're under a buck.
__________________
Talk is cheap because supply exceeds demand.
FlamingHomer is offline   Reply With Quote
The Following 7 Users Say Thank You to FlamingHomer For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 11:04 AM   #89
GreenLantern
One of the Nine
 
GreenLantern's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Space Sector 2814
Exp:
Default

We used to spend I bet north of $300 a month eating out before we started using YNAB. Then when you see it start adding up 50 here, 60 there, 120 there... you realize what is going on. I will never go back to not using some form of budgeting software, it just removes so much of the leg work.
__________________
"In brightest day, in blackest night / No evil shall escape my sight / Let those who worship evil's might / Beware my power, Green Lantern's light!"
GreenLantern is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to GreenLantern For This Useful Post:
V
Old 08-04-2016, 11:12 AM   #90
Reaper
Franchise Player
 
Reaper's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: I'm right behind you
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by FlamingHomer View Post
Deer balls are very inexpensive. They're under a buck.
Your joke is bad and you should feel bad, Dad.
__________________
Don't fear me. Trust me.
Reaper is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Reaper For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 12:58 PM   #91
Redliner
Franchise Player
 
Redliner's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Conquering the world one 7-11 at a time
Exp:
Default

If we're careful we can keep it around $1200/month for our family of 5, including 2 teenaged boys. We don't buy crap (I want my kids to form good eating habits and of course anything that is good for you costs twice as much as the junk food equivalent) but we meal plan and don't eat in restaurants very often. Seems like food prices never stop going up though, (can't wait to see what the carbon tax does) and it adds up in a big hurry.
__________________
"There will be a short outage tonight sometime between 11:00PM and 1:00AM as network upgrades are performed. Please do not panic and overthrow society. Thank you."
Redliner is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 01:14 PM   #92
DoubleF
Franchise Player
 
DoubleF's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Exp:
Default

I'm curious on what % waste some of you would say your monthly groceries entail. The reason I ask this, is because I had a conversation with someone the other day about how he and his wife don't ever do left overs and how cooking at home likely wasn't much cheaper than eating out due to this habit, and I just wondered. Are some families who purchase $1k actually only consuming $700-800 food per month?

For instance $500-600 a month probably has 1-5% waste at most for the wife and I (usually a small portion of a packet of veggies we didn't get to in time, or a small tub of yogurt I forgot I had). That puts me out between $10 to $30 in wasted food per month or effectively consuming $490 to $570 in actual food consumed.

This exercise helped my wife and I adjust and save money. Sure, bulk might give better cost per unit, but if units are thrown out, take cost per unit x units thrown out and that's money wasted. Smaller packages might not be that calculation in terms of money saved, but even a few bucks here and there long term add up. (plus that poor kid in Africa comment the parents keep making.. no guilt because I'm not wasting food)

We even do it for eating out now. No upsizing of combos if we think we will just chuck out that last bit of pop or fries or buying small/med beverages that end up being poured out or thrown out when it melts/gets cold vs "best value" large or XL. Lower calorie intake and if saving a a bit here and there, it'll add up in the long run in other ways.
DoubleF is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 01:30 PM   #93
Lubicon
Franchise Player
 
Join Date: Jun 2015
Exp:
Default

I would estimate about 0.001% waste. Every now and then we forget about something in the fridge or the bread goes moldy but that's a rare event. Left overs become my lunch but with two teenagers in the house there are not many leftovers anymore either.
Lubicon is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Lubicon For This Useful Post:
V
Old 08-04-2016, 01:56 PM   #94
CliffFletcher
Franchise Player
 
Join Date: May 2006
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by DoubleF View Post
I'm curious on what % waste some of you would say your monthly groceries entail. The reason I ask this, is because I had a conversation with someone the other day about how he and his wife don't ever do left overs and how cooking at home likely wasn't much cheaper than eating out due to this habit, and I just wondered. Are some families who purchase $1k actually only consuming $700-800 food per month?
Probably 15% waste. We eat leftovers and do bag lunches. However, my wife buys enormous amounts of fresh produce, and much of it goes to waste. Basically, if our fridge isn't stuffed to overflowing with carrots, tomatoes, melons, eggplants, cucumber, asparagus, peppers, avocadoes, grapes, lemons, oranges, apples, blueberries, and kiwi fruit, she loses her mind. Feels our children are going to get scurvy or something.

Her way to economize is to buy in bulk, which means a lot of it goes bad before we eat. I've tried to explain that paying 70 per cent per orange when bought in a box of 15 versus bought individually doesn't really save us any money if we throw 6 of the oranges out. As I noted earlier, I took over buying groceries for a while, but when she looked in the fridge and all she saw was peppers, carrots, some lettuce, apples, and grapes, she would have a panic attack. So I relented. It is what it is.
__________________
Quote:
Originally Posted by fotze View Post
If this day gets you riled up, you obviously aren't numb to the disappointment yet to be a real fan.
CliffFletcher is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to CliffFletcher For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 02:30 PM   #95
peter12
Franchise Player
 
peter12's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Exp:
Default

Any uneaten fresh produce in danger of going to waste should go into the freezer for future transformation into soup stock or banana bread.
peter12 is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to peter12 For This Useful Post:
GGG
Old 08-04-2016, 02:46 PM   #96
Leeman4Gilmour
First Line Centre
 
Leeman4Gilmour's Avatar
 
Join Date: Feb 2002
Location: Normally, my desk
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by DoubleF View Post
I'm curious on what % waste some of you would say your monthly groceries entail. .
Leeman4Gilmour is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 03:00 PM   #97
jammies
Basement Chicken Choker
 
jammies's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: In a land without pants, or war, or want. But mostly we care about the pants.
Exp:
Default

About $400/mo on groceries and another $250-$300 on eating out, just for me. Lunch today was $30, for example, I don't know how couples are going out multiple times a month and spending $150. Are you eating kid's meals at a fast food restaurant?
__________________
Better educated sadness than oblivious joy.
jammies is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to jammies For This Useful Post:
Old 08-04-2016, 03:34 PM   #98
DoubleF
Franchise Player
 
DoubleF's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Leeman4Gilmour View Post
CP members often are statistical outliers.
DoubleF is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to DoubleF For This Useful Post:
V
Old 08-04-2016, 03:52 PM   #99
CliffFletcher
Franchise Player
 
Join Date: May 2006
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by jammies View Post
About $400/mo on groceries and another $250-$300 on eating out, just for me. Lunch today was $30, for example, I don't know how couples are going out multiple times a month and spending $150. Are you eating kid's meals at a fast food restaurant?
I buy lunch once a week, an $8 schwarma or something, and count that in my eating out budget.
__________________
Quote:
Originally Posted by fotze View Post
If this day gets you riled up, you obviously aren't numb to the disappointment yet to be a real fan.
CliffFletcher is online now   Reply With Quote
Old 08-04-2016, 03:53 PM   #100
Weitz
Franchise Player
 
Join Date: Mar 2013
Exp:
Default

The downturn hurt my budgeting. Probably had 3-4 free lunches a week now I am down to 1
Weitz is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -6. The time now is 02:29 PM.

Calgary Flames
2024-25




Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright Calgarypuck 2021 | See Our Privacy Policy