Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community

Go Back   Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community > Main Forums > The Off Topic Forum
Register Forum Rules FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08-03-2016, 05:58 PM   #61
CliffFletcher
Franchise Player
 
Join Date: May 2006
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by GGG View Post
I identify with this. My wife gets mad at me when I don't buy certain produce because for price.
The best is when she buys a bag of 7-8 avocadoes, because it's so much cheaper than buying them individually. Avocadoes. An item that goes from unripe to over-ripe in about 36 hours.
__________________
Quote:
Originally Posted by fotze View Post
If this day gets you riled up, you obviously aren't numb to the disappointment yet to be a real fan.
CliffFletcher is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 06:06 PM   #62
malcolmk14
Franchise Player
 
malcolmk14's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Exp:
Default

$845 in July for groceries and dining out. Lower than usual.
malcolmk14 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 06:09 PM   #63
Northendzone
Franchise Player
 
Northendzone's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Exp:
Default

I am waiting for the first person who is an extreme couponer and buys their monthly groceries for $7.

I miss the days of being single when dinner was a bowl of cereal.
__________________
If I do not come back avenge my death
Northendzone is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 06:16 PM   #64
Mazrim
CP Gamemaster
 
Mazrim's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: The Gary
Exp:
Default

$800 a month according to RBC for my wife and I, including dining out. It doesn't help that we're sometimes a soup kitchen and feed our friends at a loss, but I'm okay with that part. I know we can definitely bring that down!
Mazrim is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 08:09 PM   #65
peter12
Franchise Player
 
peter12's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Exp:
Default

Can we also talk about how my wife doesn't really understand unit costs?
peter12 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to peter12 For This Useful Post:
Old 08-03-2016, 08:17 PM   #66
rubecube
Franchise Player
 
rubecube's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Victoria
Exp:
Default

I probably spend about $300/month on just myself and I would say I eat out once or twice a week. I'm a bargain hunter when it comes to meat though. I constantly look for the stuff that's just about to expire and has the markdown stickers on it. Then I just chuck it all in my freezer and pull out as needed.
rubecube is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 08:35 PM   #67
annasuave
Scoring Winger
 
annasuave's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Exp:
Default

A pet hobby of mine is designing menu plans and shopping lists to meet particular nutritional needs and budgets. (Hey, it keeps me off the streets.)

I was recently challenged to put a $100/month plan together for a friend of mine on a very limited budget. I couldn't do it. Even assuming every possible leftover was re-used, there was almost no meat, and she brown-bagged lunch every day. At $150 a month, assuming basic ingredients like rice, flour, salt ketchup etc were already in her pantry, it was do-able but sad and joyless.

Her reality was that she literally only had $100 a month for food, and she couldn't do it either. She often skipped meals, mooched what she could, and played professional dinner guest when possible.

Maybe if you're thriftier and/or more motivated than me or my friend it can be done. As it is, she moved back in with her parents and is getting through life better these days.

I would say that $600 to $800 is typical. $400 is pretty darned thrifty IMHO.
annasuave is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to annasuave For This Useful Post:
Old 08-03-2016, 08:40 PM   #68
Street Pharmacist
Franchise Player
 
Street Pharmacist's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Salmon with Arms
Exp:
Default

I'd so love for someone to meal plan for me. I bet we could cut the budget in half simply by planning
Street Pharmacist is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 08:42 PM   #69
annasuave
Scoring Winger
 
annasuave's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by peter12 View Post
Can we also talk about how my wife doesn't really understand unit costs?
To be fair, a lot of grocery stores deliberately obscure that information. They'll switch up the units of measure (pounds instead of kilos, or sneak in the old "per 100g" trick instead of stating it plainly in kilos.) I see that often on the pricier fruits and meats.

Some stores don't disclose the unit cost if the item is on sale.

Costco does a good job labelling for unit cost. No math needed! It's directly stated in the lower right corner of the price.

Maybe your wife just needs you to invest a few Saturdays of your free time grocery shopping with her to help get the unit cost thing down?
annasuave is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 08:47 PM   #70
GGG
Franchise Player
 
GGG's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: California
Exp:
Default

I think you can meat your caloric needs at $100 per month.

The secret is Potatoes. At 50 cents per pound and 77 calories per 100 grams gives you 7 calories per penny. So at 2000 Calories per day it's $2.85 worth of Potatoes. That leaves you with about $14 per month to spend on things other that Potatoes. Now if you can find Potatoes at 30 cents a pound which you can occasionally do and things start look okay because then you are only spending $50 per month on Potatoes and have $50 for other things.

I ate like this for a month to see if I could do it and I was full. I got Carrots Apples and a jar of peanut butter and some bread in addition to the potatoes to spice it up a bit. I also spent on butter
GGG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 08:48 PM   #71
VladtheImpaler
Franchise Player
 
VladtheImpaler's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Calgary
Exp:
Default

$2,500/month - $1,500 for restaurants and about $1,000 for groceries. 2 kids (5 and 2).
__________________
Cordially as always,
Vlad the Impaler

Please check out http://forum.calgarypuck.com/showthr...94#post3726494

VladtheImpaler is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to VladtheImpaler For This Useful Post:
Old 08-03-2016, 08:49 PM   #72
annasuave
Scoring Winger
 
annasuave's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Street Pharmacist View Post
I'd so love for someone to meal plan for me. I bet we could cut the budget in half simply by planning
I'll do it for ya for free. PM me. How many are there in your family, any allergies or food restrictions? Stuff you don't like? Stuff you love? How much time do you want to spend cooking? What's your budget, and I'll throw something together for you.

Typically, I try to employ "cook once, eat twice" and a plate division of "1/2 veggies, 1/4 protein, 1/4 starch"
annasuave is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to annasuave For This Useful Post:
Old 08-03-2016, 08:50 PM   #73
GGG
Franchise Player
 
GGG's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: California
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by peter12 View Post
Can we also talk about how my wife doesn't really understand unit costs?
Do you cheat and use the little numbers on the tags or do it all in your head.

It's my favourite part of grocery shopping
GGG is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to GGG For This Useful Post:
Old 08-03-2016, 08:52 PM   #74
annasuave
Scoring Winger
 
annasuave's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by VladtheImpaler View Post
$2,500/month - $1,500 for restaurants and about $1,000 for groceries. 2 kids (5 and 2).
Clearly, if dinner invites are on the table - I wanna come to your house NOT GGG's!
annasuave is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to annasuave For This Useful Post:
GGG
Old 08-03-2016, 09:07 PM   #75
VladtheImpaler
Franchise Player
 
VladtheImpaler's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Calgary
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by annasuave View Post
Clearly, if dinner invites are on the table - I wanna come to your house NOT GGG's!
What? The all potato diet not to your liking? He might spring for some onions and radishes too.
__________________
Cordially as always,
Vlad the Impaler

Please check out http://forum.calgarypuck.com/showthr...94#post3726494

VladtheImpaler is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 09:09 PM   #76
GGG
Franchise Player
 
GGG's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: California
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by VladtheImpaler View Post
What? The all potato diet not to your liking? He might spring for some onions and radishes too.
Onions don't have enough calories even though their cheap.
GGG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 09:11 PM   #77
Sluggo
Scoring Winger
 
Sluggo's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Exp:
Default

Averaging 250 a month including ~a dozen bar beers for the past 3 months.
Sluggo is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 09:14 PM   #78
Sluggo
Scoring Winger
 
Sluggo's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by GGG View Post
Onions don't have enough calories even though their cheap.
But they make a good filler/flavor enhancer for ground beef and other dishes. A 20 dollar family pack of hamburger plus cheap filler including rice/onions/sauce can give me a weeks worth of food.
Sluggo is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Sluggo For This Useful Post:
GGG
Old 08-03-2016, 09:38 PM   #79
Kybosh
#1 Goaltender
 
Kybosh's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: An all-inclusive.
Exp:
Default

If you cook like an Indian vegetarian, you can make some really delicious and cheap meals. Lentils, chick peas, potatoes and spices are your friend. I can make a huge pot of coconut lentil curry with veggies and stuff for about $15 assuming you have the spices.
Kybosh is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 10:51 PM   #80
Reaper
Franchise Player
 
Reaper's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: I'm right behind you
Exp:
Default

My wife and I spend $800 for groceries and the eight times we eat restaurant food per month. I'd love to say we live large but those 8 times only account for $200 of the budget. We just spend a lot of money on fresh produce and quality meats.
__________________
Don't fear me. Trust me.
Reaper is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -6. The time now is 11:40 PM.

Calgary Flames
2024-25




Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright Calgarypuck 2021 | See Our Privacy Policy