Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community

Go Back   Calgarypuck Forums - The Unofficial Calgary Flames Fan Community > Main Forums > The Off Topic Forum
Register Forum Rules FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11-15-2011, 01:53 PM   #1
puckluck
Lifetime Suspension
 
Join Date: Mar 2010
Location: Easter back on in Vancouver
Exp:
Default Do you compare prices?

I'm not talking about store to store but in the same store you are shopping at. For example I was at Wal-Mart last night and they had 72 packets of red rose tea for $2.97 and they had a bigger box of red rose tea that had 144 packets for $7.97. Double the product for more than double the price. They also had a box of 12 cokes for $3.32 and a box of 24 for $9.99. People are obviously still buying the bigger boxes and getting ripped off so are you one of those people? I know mostly when buying the bigger box it saves u money, but lately I'm seeing the opposite a lot.
puckluck is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 01:55 PM   #2
Bob
Franchise Player
 
Join Date: Jan 2007
Exp:
Default

Were those on sale/clearance?

One thing I like about Superstore is that they print the cost per unit/volume/mass beneath the price tag. Makes it easy to compare that way.
Bob is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 01:58 PM   #3
Byrns
Powerplay Quarterback
 
Byrns's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Bob View Post
Were those on sale/clearance?

One thing I like about Superstore is that they print the cost per unit/volume/mass beneath the price tag. Makes it easy to compare that way.
Most if not all grocery stores do that, including Walmart.
Byrns is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 01:59 PM   #4
photon
The new goggles also do nothing.
 
photon's Avatar
 
Join Date: Oct 2001
Location: Calgary
Exp:
Default

Yeah Safeway does that too, puts a cost per unit so it's easy to compare exactly.
__________________
Uncertainty is an uncomfortable position.
But certainty is an absurd one.
photon is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 01:59 PM   #5
puckluck
Lifetime Suspension
 
Join Date: Mar 2010
Location: Easter back on in Vancouver
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Bob View Post
Were those on sale/clearance?

One thing I like about Superstore is that they print the cost per unit/volume/mass beneath the price tag. Makes it easy to compare that way.
No they're the regular prices.
puckluck is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 02:00 PM   #6
MarchHare
Franchise Player
 
MarchHare's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: YSJ (1979-2002) -> YYC (2002-2022) -> YVR (2022-present)
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Bob View Post
Were those on sale/clearance?

One thing I like about Superstore is that they print the cost per unit/volume/mass beneath the price tag. Makes it easy to compare that way.
You have to be careful with Superstore, though. They don't print the cost per unit of buying pop in the liquor outlet versus buying it in the grocery store.
MarchHare is offline   Reply With Quote
The Following 5 Users Say Thank You to MarchHare For This Useful Post:
Old 11-15-2011, 02:02 PM   #7
malcolmk14
Franchise Player
 
malcolmk14's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Exp:
Default

Of course I compare prices. I don't think I'm cheap at all but I definitely want the best value out of what I am buying.
malcolmk14 is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 02:03 PM   #8
Barnet Flame
Franchise Player
 
Barnet Flame's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Barnet - North London
Exp:
Default

I do it all the time, and it is incredible how often scenarios like outlined in the OP occur. Some of the 'deals' I've seen have been non-sensical. There is a site in the UK where people send photos of stupid deals in supermarkets. I remember seeing a deal on Nastro Azzuro in Sainsburys (supermarket) where one four pack was £4.98 but the multibuy deal was 2 four packs for £10.
Barnet Flame is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 02:06 PM   #9
Teh_Bandwagoner
First Line Centre
 
Teh_Bandwagoner's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: The wagon's name is "Gaudreau"
Exp:
Default

Always. There can be so much discrepancy, even within the same store. Just the other day at Superstore, there was a 12-pack of I think Evian water for something like $0.114/100 ml, and a 24-pack of Dasani for $0.30/100 ml. It was over double the price for more bulk. WTH?

That being said, it's great that Superstore has the unit prices in the corner. Makes comparing things way easier.
__________________
Teh_Bandwagoner is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 02:08 PM   #10
chemgear
Franchise Player
 
Join Date: Feb 2010
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Teh_Bandwagoner View Post
Just the other day at Superstore, there was a 12-pack of I think Evian water for something like $0.114/100 ml, and a 24-pack of Dasani for $0.30/100 ml. It was over double the price for more bulk. WTH?

Why are you buying tap water?
chemgear is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 06:22 PM   #11
puckluck
Lifetime Suspension
 
Join Date: Mar 2010
Location: Easter back on in Vancouver
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Teh_Bandwagoner View Post
Always. There can be so much discrepancy, even within the same store. Just the other day at Superstore, there was a 12-pack of I think Evian water for something like $0.114/100 ml, and a 24-pack of Dasani for $0.30/100 ml. It was over double the price for more bulk. WTH?

That being said, it's great that Superstore has the unit prices in the corner. Makes comparing things way easier.
Two different brands though so the price is obviously going to be different just like how Pepsi and Coke usually have different prices.

What I've noticed is the exact same product being more expensive when buying in bulk which is pretty weird since usually bulk saves you money.
puckluck is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 08:30 PM   #12
freedogger
Scoring Winger
 
freedogger's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Exp:
Default

I have noticed the last year that prices aren't changing much but that the portions or package size is. Clever way to hide inflation. Putting the kids on powdered milk, bulk granola and oatmeal and baking our own bread with a bread machine have really helped. A lot more nutritious than the expensive packaged alternatives too. A small plug in freezer and Costco runs every four months for cheeze/meet/frozen veggies to top it up.
freedogger is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 08:45 PM   #13
Maritime Q-Scout
Ben
 
Maritime Q-Scout's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: God's Country (aka Cape Breton Island)
Exp:
Default

Any non-perishable I usually check the prices per unit. If I'm going to buy it anyway I might as well buy it cheaply.

I have noticed that deodorant is usually the same price for the small size as the big size or cheaper.
__________________

"Calgary Flames is the best team in all the land" - My Brainwashed Son
Maritime Q-Scout is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 08:52 PM   #14
ken0042
Playboy Mansion Poolboy
 
ken0042's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Close enough to make a beer run during a TV timeout
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by puckluck View Post
They also had a box of 12 cokes for $3.32 and a box of 24 for $9.99. People are obviously still buying the bigger boxes and getting ripped off so are you one of those people?
I know the answer to this one. At some point they are going to put the 24 pack on sale; so to be able to say "$3.00 off the regular price" they need to have sold that item for the regular pice. At that point when the 24 pack is $6.99 the 12 pack will be $4.99 or higher.

I'm not sure where the legality of it falls, but I know when I worked in retail at a place that sold beds we always had one at 50% off. We would rotate through 4 models so there was always one at 50% off. However we were told that we were never allowed to discount one of the beds that was normally 50% off when it went back up to regular price.
ken0042 is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 08:54 PM   #15
Winsor_Pilates
Franchise Player
 
Winsor_Pilates's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Van City - Main St.
Exp:
Default

I do compare prices!
Once you start noticing how many products charge more for buying bulk, it's actually extremely common.
Winsor_Pilates is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 08:57 PM   #16
WhiteTiger
Franchise Player
 
WhiteTiger's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Exp:
Default

I tend to keep an eye on it, but don't generally worry overmuch about it.
WhiteTiger is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 09:06 PM   #17
MrMastodonFarm
Lifetime Suspension
 
MrMastodonFarm's Avatar
 
Join Date: Oct 2001
Exp:
Default

Safeway has their brand of Cranraspberry on an overstock sale of half off this week. 4 delicious liters of Cranraspberry for just over 3 dollars.

It's not as good as the Ocean Spray stuff, but MMF has 6 of them.
MrMastodonFarm is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 10:49 PM   #18
puckluck
Lifetime Suspension
 
Join Date: Mar 2010
Location: Easter back on in Vancouver
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by ken0042 View Post
I know the answer to this one. At some point they are going to put the 24 pack on sale; so to be able to say "$3.00 off the regular price" they need to have sold that item for the regular pice. At that point when the 24 pack is $6.99 the 12 pack will be $4.99 or higher.

I'm not sure where the legality of it falls, but I know when I worked in retail at a place that sold beds we always had one at 50% off. We would rotate through 4 models so there was always one at 50% off. However we were told that we were never allowed to discount one of the beds that was normally 50% off when it went back up to regular price.
I shop at Wal-Mart pretty often and that 24 pack is always $9.99. They are waiting a long time if that is their plan.
puckluck is offline   Reply With Quote
Old 11-16-2011, 10:10 AM   #19
bizaro86
Franchise Player
 
bizaro86's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Exp:
Default

I've always assumed it was like the lottery. A tax on people who are bad at math.

Costco tries to hide the fact that they charge more for Coke/Pepsi by putting them in non-standard packaging amounts. (I think it's 30 cans or something like that)
bizaro86 is offline   Reply With Quote
Old 11-16-2011, 11:17 AM   #20
AMG_G
Scoring Winger
 
AMG_G's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Exp:
Default

It really bugs me when companies play the numbers game. Look at the different counts they offer for diapers. 12, 24,26,34,44,58,82,95,133...just make it standard because people are not stupid.

Quote:
Originally Posted by bizaro86 View Post
I've always assumed it was like the lottery. A tax on people who are bad at math.

Costco tries to hide the fact that they charge more for Coke/Pepsi by putting them in non-standard packaging amounts. (I think it's 30 cans or something like that)
AMG_G is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -6. The time now is 09:35 PM.

Calgary Flames
2024-25




Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright Calgarypuck 2021 | See Our Privacy Policy