View Single Post
Old 07-11-2007, 10:22 AM   #8
HelloHockeyFans
n00b!
 
HelloHockeyFans's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by halibut View Post
Just figure on the cost of what you will be making for a lunch and try and spend similar.
See, that's the thing... when you're making dinner at home, you can get away with a good meal at extreme good value, if you're like me and watch for deals on meats, vegetables, etc.

It's extremely hard to beat packing your lunch when eating out will cost you at the very least $8 or so (more like $15 if you don't go fast food), while cooking a huge portion of pasta with deli meats at home will run you around $20, but feed you for around 4 meals.
HelloHockeyFans is offline   Reply With Quote