I think the biggest thing overall however is money. When you have money it makes all of this way way easier.
Obviously there's a lot of work and mental commitment, but the monthly cost of everything I noted is non-negligible. The more cash you can throw at personal fitness, the more it smooths the edges of the process as a whole.
Between me and my wife, we go through about 7.5kg of Protein powder a month. 16-18x1.5L bottles of Fairlife UF milk a month. 16x750ml tubs of protein greek yogurt a month (+2xLactaid a day for me). $25 a month for WHOOP tracking. ~$50 a month for gym access. ~$100 every 6 months for comp testing. $100 every month on 20 lbs of frozen chicken breasts + other uncountable protein sources (eg. Schneiders makes turkey sticks that are 6g Protein @ 60 calories per and they are not cheap). A few hundred bucks every couple months on new dumbbells or other equipment as we scale up.
Shoes, mats, gloves, sleeves, benches, bars, clothing, etc. etc. etc. etc. Every dollar you can throw at it makes the process easier, more comfortable and more simplified.
Quote:
Originally Posted by blankall
You have a wife that encourages you to do 5-6 gym days plus running every week? I'm jealous. I have to sneak out to get 3 days in the gym a week. Although our child being 2 probably has a lot do with that.
|
Kid is 4.5 now, still sleeps a ton and is down by 7 PM. We
also pay a teenager $30 twice a week (so, $240 a month on average) to watch their phone/iPad at our kitchen table on Monday and Thursday so we can go whole hog at the gym together twice a week.