Thread: Homemade Sushi
View Single Post
Old 01-07-2007, 06:53 PM   #7
Red Mile Style
Lifetime Suspension
 
Join Date: Apr 2006
Location: Vancouver
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by peter12 View Post
I wish I had skills in that area of life. I have a friend who can make all sorts of sushi, I keep on trying to pick it up, but I can't even get the rolls to stay together.

Good on you for doing it though. How much was it to buy all of the ingredents?
If it wasn't for my friend teaching me, I do not even want to think about what a disaster this experience could've been. The rice was a little hard and chewy... but either than that, I was surprised at how well it turned out. And this coming from the person who burned her scrambled eggs yesturday

I was actually surprised at how relatively inexpensive it was, especially considering how easy it is to drop money at a Japanese restaurant. The green roley things (I think they're called nuri or something...) were $2 for 10, rice is super cheap (but you have to get the special sushi rice, sorry, no minute rice...), and whatever your fillings are I guess really are what determines the cost. Wasabi is about $3 a tube, and pickled ginger is about the same... A rolling mat is about $2. All this is available at any Asian market.

If you love sushi, I suggest you give it another shot. It's totally worth it!

Last edited by Red Mile Style; 01-07-2007 at 06:56 PM.
Red Mile Style is offline   Reply With Quote