View Single Post
Old 12-20-2006, 02:16 AM   #32
jolinar of malkshor
#1 Goaltender
 
jolinar of malkshor's Avatar
 
Join Date: May 2006
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by Temporary_User View Post
I normally don't buy coke in cans, just in 2L's, because when I drink coke, it's with Whiskey in it and with cans I end up with so much extra coke still in the can left. 2L's are just easier for me.
That said, what is the usual price for 23 packs of coke? Is this such a great deal that it would be worth it for me to go and buy some and just get used to the cans for a while?
According to my numbers: If you by a 24 pack of coke from Walmart at $4.97 it means you are paying .000583 cents per ml of coke.

If you buy the 2L bottle for .99 cents a bottle, it works out to .000495 cents per ml. So the two litre bottle is still the best deal.

The problem is you usually have to drink the whole 2 L bottle within a day or two of opening it. The cans are good if you don't drink much.
jolinar of malkshor is offline   Reply With Quote