If we're careful we can keep it around $1200/month for our family of 5, including 2 teenaged boys. We don't buy crap (I want my kids to form good eating habits and of course anything that is good for you costs twice as much as the junk food equivalent) but we meal plan and don't eat in restaurants very often. Seems like food prices never stop going up though, (can't wait to see what the carbon tax does) and it adds up in a big hurry.
__________________
"There will be a short outage tonight sometime between 11:00PM and 1:00AM as network upgrades are performed. Please do not panic and overthrow society. Thank you."
|