View Single Post
Old 08-04-2016, 10:20 AM   #87
DoubleF
Franchise Player
 
DoubleF's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by GGG View Post
I think you can meat your caloric needs at $100 per month.

The secret is Potatoes. At 50 cents per pound and 77 calories per 100 grams gives you 7 calories per penny. So at 2000 Calories per day it's $2.85 worth of Potatoes. That leaves you with about $14 per month to spend on things other that Potatoes. Now if you can find Potatoes at 30 cents a pound which you can occasionally do and things start look okay because then you are only spending $50 per month on Potatoes and have $50 for other things.

I ate like this for a month to see if I could do it and I was full. I got Carrots Apples and a jar of peanut butter and some bread in addition to the potatoes to spice it up a bit. I also spent on butter
I did something similar. $4/day or $2 per meal seems more realistic looking back. I'm quite sure I wasn't actually at $3 a day or around $100 per month because I'd splurge on something random. I didn't do this for an entire month though and often did this due to laziness. I'd cook in volume cheaply and just spoon leftovers for the week.

Spoiler!


Another variation of this was feeding 3 guys 1 meal a day 5 days a week while we were doing study break. I did this 2 times.
Spoiler!


Other recipes I think can sit around the $2 per meal range if done in volume:

Perogie sauce on rice:
Spoiler!

Chili on rice - 10 servings?
Spoiler!


Corn sauce on rice - w/ or w/o meat
Spoiler!


Spicy cream ramen rice
Spoiler!


KD on occasion can be acquired for a buck a box. If a box or two can fill you up, it's a nice change on occasion. $1-2 per meal

A huge problem with the cost per meal part is that it doesn't take into account how much a person actually eats. You could eat two meals in one go on occasion. Above also doesn't take into account "vitamins and nutrition needs" but at that price point... it's hard.
DoubleF is online now   Reply With Quote