$125 isn't too bad. As a family of 4 we have a budget of $600.
The key for me is to bulk purchase meet and freeze it. And not premade food aside from bread.
Premade food is ridiculously expensive.
With $600 to spend if you keep supper between 8-12 per meal the rest is pretty easy.
|