Where I run into trouble is with lunch. I know a few places where I can grab lunch for $5, so I will justify not bringing a $3-4 lunch from home that way. Then I end up going over that $5 amount to $8, or $10. The next day $12. So by the end of the week instead of having spent $20 on lunches, I've spent $60 or $70. That works out to almost $200 per month.
I'm also trying to cut down in how much I spend at the Dome.
|