View Single Post
Old 05-07-2013, 12:57 PM   #44
Derek Sutton
First Line Centre
 
Derek Sutton's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Sunnyvale
Exp:
Default Fair Enough

Quote:
Originally Posted by Muta View Post
Wow, way to be a dick. Food is expensive in Calgary, so he's got a legitimate point. There's absolutely nothing wrong with asking the question that he did; sometimes, even at age 29, I ask myself the same thing.

Eating particularly healthy may be marginally less than buying a healthy meal somewhere. It all depends how you perceive quality of meals and where your culinary priorities lay on a day-to-day basis.

Perhaps instead of making fun of the OP, you provide some effective solutions to his questions? We can't all be perfect like you.

I'll be the first to admit, I'm very far from perfect, and a single person may find themselves asking this, but I will try to offer something constructive.

Break it down to coffee for example. My wife insisted that it was not expensive to buy a coffee every moring, which it isn't really, but breaking it down I provoved her to be very incorrect. By using her Coffee Press enearly everyday, buying Kicking Horse or Starbucks coarse ground, or grinding her own beans it was nearly half the cost of going to Tims every morning, and quite a bit less then going to Starbucks.

So for breakfast, Lets say you like Eggs, Bacon and Toast
Eggs- $2.49 dozen
Dempsters whole Grain- $4.00/ loaf
Bacon- $5/lb
Ocean Spray Fruit Juice- $4.00/ 1.89l
Throw in A box of decent Cereal $6.00 and some milk $3.00

This should feed a guy for a week of breakfasts, totaling $24.49 (3.50/day) now if your eating in a restraunt your looking at $10- $15/day = $70-$100/ wk or more, and at Tims I would say $5.50/ day= $38.50, so it is only marginally cheaper then Tims ($14) week to week, but over the course of a year it would be $750/ yr +/-, very roughly estimated.

Skipping ahead to supper, I would say it costs $10 to fill me up at Mc'ds. A nice 8- 10oz strip loin would cost say $6, $4 for ten lbs potaotes and $3 for 5lbs of carrots. Lettuce, Tomaotes, peppers, onoin for Salad $2/ day. You can cook yourself a nice steak dinner for easily $10/ person, the same as Mcdonalds, and much cheaper then buying s steak dinner at a restraunt ($35) It is safe to say that $70/wk, when cooking at home, for dinners is a decent estimate, now compare that to eating out.
The Op said he liked pasta, $2/ lb of pasta and $3.49 for sauce, that will do for three meals totaling $1.83/ meal, add on another $1 for vegetables and you've got three inexpensive meals. Buying fresh pasta (Olivier) would cost more, I would say 2.5x as much so your at $4.58, then throw in 8oz (227g) of chicken for $4 and your a $8.58 for a decent pasta meal.
__________________
The only thing better then a glass of beer is tea with Ms McGill
Derek Sutton is offline   Reply With Quote