Quote:
Originally Posted by Champion
You still have to count your labor, rent, other fixed expenses, etc. Your food cost alone is generally 22% - 28% IMO.
|
I can guarantee you that no matter what the ingredients, she is making more than 22% to 28% mark up on food costs. Plus, she can probably buy her ingredients wholesale.
I know she has rent, equipment, and labor costs, but at that kind of mark up, no wonder she never sold many muffins per week. No need to.