View Single Post
Old 11-23-2011, 04:17 PM   #9
Champion
Lifetime Suspension
 
Join Date: Sep 2010
Location: Edmonton, AB
Exp:
Default

Quote:
Originally Posted by redforever View Post
It mentions in the story that she was charging $40 for a dozen muffins.

At those rates, she should not be seeing a loss at all, even at a 75% discounted rate. You can make a dozen muffins for less than $5 and that is with some pretty expensive ingredients like fruit and nuts.
You still have to count your labor, rent, other fixed expenses, etc. Your food cost alone is generally 22% - 28% IMO.
Champion is offline   Reply With Quote