Imagine living there if gas hits $3/litre. How much will you be able to sell your place for then? It's a realistic scenario that people ignore.
Living in Rocky Ridge I used to fill with 55L of gas about every 5 days. 330L/month. Now I fill about once a month, 55L/month.
At current gas prices (Haven't filled in a few weeks, lets use $1.25/L for premium) that's ~$350 saved per month and a couple hundred per year on oil changes (not even taking other maintenance/vehicle depreciation into consideration).
If you put the price up to $2/L that's $550 per month.
At $3/L that's $825 per month.
That is a lot to put toward a mortgage.
|