$600 a month. Two adults and one teenager in the house. We shop at Safeway, but only buy the stuff that is on special. That typically reduces the cost by about 15-20%.
We hit Super Store and Walmart once a month because some of their non-perishable prices are way lower than Safeway.
I can't buy fresh food from Superstore. Just walking by it makes me feel ill.
|