For the month of February I spent $150 - $200 on Groceries so I would say about $50 dollars per week on average. I only have to cook for myself and I tend to buy in bulk which saves me a bit of money and at the same time if I buy much more stuff tends to go bad on me as I don't eat it on time.
I don't buy pop, chips or anything like that anymore and I am involved in a group purchase thing for fruits and vegitables so that keeps my costs lower.
|